Zabavená jachta Dilbar vyjde na 2 mil. USD měsíčně
Ruský miliardář uzbeckého původu Ališer Usmanov, jehož výši majetku odhadoval loni Forbes na 18,4 miliardy dolarů, což z něj činilo 99. nejbohatšího člověka na světě, patří mezi oblíbené oligarchy Vladimira Putina. Proto se bývalý prodejce igelitových tašek a současný ocelářský magnát ocitl na sankčním seznamu mezi prvními.
Hned v dubnu tak bývalý předseda mezinárodního šermířského svazu, který v minulosti vlastnil londýnský Arsenal přišel o svou největší chloubu: 500 stop (cca 170 metrů) dlouhou jachtu Dilbar, kterou si pořídil za 800 milionů dolarů. Od té doby kotví loď zdarma v Hamburku a je v péči německého Spolkového úřadu kriminální policie. Realita je totiž taková, že za případné škody nese zodpovědnost německá vláda.
Podle videa zveřejněného na YouTube eSysman SuperYachts, vyjde pojištění gigantu na 1,4 milionu dolarů měsíčně. Jak se shodují experti, přestože se v době největší slávy ruského oligarchy staralo o super jachtu až 100 lidí, v kotvícím stavu bude stačit maximálně polovina. Vzhledem k tomu, že průměrné mzdové náklady na třicetičlennou posádku činí 200 000 dolarů měsíčně, v případě jachty Dilbar by se mohlo jednat o 335 000 dolarů. K tomu nutno přičíst náklady na každodenní údržbu v hodnotě stovek tisíc dolarů měsíčně. Při hodně střízlivém odhadu tak vyjde zabavení jachty německé daňové poplatníky na 2 miliony dolarů měsíčně.
A tento stav se hned tak nezmění. Jak informoval server Politico, 29. dubna totiž podal Ališer Usmanov spolu s dalšími sankcionovanými ruskými oligarchy, včetně Romana Abramoviče podle odvolání k Tribunálu soudního dvora EU, za účelem rozmrazení majetku. Přestože agentura Bloomberg uvedla, že drtivá většina případů má jen velmi omezené šance na úspěch, do vynesení verdiktu bude muset Německo pokrývat náklady spojené s alespoň minimální provozuschopností zabavené jachty. O justici EU je přitom známo, že nepatří mezi nejakčnější, navíc se v případě neúspěchu oligarchové nejspíše odvolají přímo k soudnímu dvoru EU.