Zásoby zlata v USA mají hodnotu 712 miliard dolarů
Přestože zlatý standard, kdy hodnotu měny v měnovém systému vyjadřuje zlato, skončil na příkaz prezidenta Nixona v roce 1971, je zlato nadále považováno za bezpečný přístav. Nejsilnější země tvoří systematicky zlaté rezervy, jejichž hodnota stoupá především v neklidných časech.
Co se zásob zlata týká, lídrem jsou pro mnohé možná překvapivě USA, když 8 133,47 tun zlata se takřka rovná společným zásobám Německa, Itálie a Ruska. Zlato přesahující hodnotu 712 miliard dolarů se nachází v United States Bullion Depository, které svět zná pod názvem Fort Knox. O celosvětovou popularitu Fort Knox se zasloužil snímek Goldfinger z roku 1964, nesmrtelného agenta 007 Jamese Bonda.
Druhým největším „sběratelem“ zlata je s 3 358 tunami Německo. V časech studené války se zlaté zásoby tehdejší Spolkové republiky Německo nacházely mimo jiné ve Federální rezervní bance v New Yorku, v Bank of England a Banque de France. Od roku 2017 se minimálně 50 % německého zlata vrátilo do ECB ve Frankfurtu nad Mohanem.
Přestože italský bankovní sektor nepatří mezi nejstabilnější, činí zlaté zásoby Itálie 2 452 tun. Na rozdíl od většiny zemí, ve kterých jsou zlaté rezervy ve vlastnictví státu spravovány centrálními bankami, je italské zlato vlastněno Banca d´Italia. Kromě trezorů věčného města, do kterého vedou všechny cesty světa, je cenný kov uskladněn také v trezorech Švýcarské národní banky, Federální rezervní banky v New Yorku a Bank of England. V únoru 2019 vláda reagovala na finanční krizi prohlášením, že neprodá ani gram zlata. V tomto případě politici svůj slib dodrželi.
Součástí první desítky zemí s největšími zásobami zlata jsou dále Francie (2 436 tun), Rusko (2 301 tun), Čína (1 948 tun), Švýcarsko (1 040 tun), Japonsko (846 tun), Indie (760 tun), Nizozemsko (612 tun).