-
Zlato je Velké Británii populární: královna Alžběta II. a princ Philip, vévoda z Edinburghu při návštěvě Bank Of England
-
Investiční zlato je ve vícero formách dle hmotnosti
-
Barclays PLC je britská mezinárodní bankovní a finanční společnost se sídlem v Londýně založená v roce 1690
-
Industrial and Commercial Bank of China je podle bilanční sumy největší světovou bankou
Zlato letí vzhůru, Číňané koupili trezor na 2000 tun!
Největším centrem obchodování se zlatem je Londýn. Loni se v anglické metropoli prodalo 4,2 miliardy uncí zlata. Ve městě nad Temží se pak každoročně „vypořádají“ transakce v hodnotě 5 biliónů dolarů.
Vzhledem k tomu, že cena zlata stoupla během prvních tří měsíců letošního roku o 16,5%, což se rovná největšímu nárůstu ceny od roku 1986 a investoři hovoří o překonání hranice 1300 dolarů za troyskou unci, mohou být v Londýně spokojeni. A, protože díky perspektivě zlatého růstu funguje poptávka po fyzickém zlatě, došlo v těchto dnech k doposud nevídanému obchodu.
Jeho hlavním iniciátorem je čínská bankovní společnost ICBC Standard Bank, jejíž mateřská banka ICBC je podle objemu transakcí největší bankou světa. Vzhledem k tomu, že se management obří společnosti rozhodl rozehrát hru na poli drahých kovů, zakoupil od britské společnosti Barclays v Londýně obří trezor. ICBC se tak stane první čínskou bankou s vlastním sejfem ve městě nad Temží. Podle BBC získá banka tímto krokem větší vliv na obchodování, určování cen a skladování drahých kovů. Ve prospěch transakce hovoří i skutečnost, že Čína představuje více, než čtvrtinu, světové poptávky po zlatě.
Trezor se nachází na tajném místě, finanční podmínky obchodu nebyly pochopitelně zveřejněny. O rozměrech sejfu však cosi vypovídá skutečnost, že dokáže pojmout 2000 tun zlata, stříbra, platiny a paladia.