Apple čelí žalobě o 10 miliard dolarů
Na jedné straně veřejnosti téměř neznámý americký podnikatel Thomas Ross, na straně druhé společnost Apple, kterou znají téměř všichni od malých dětí až po důchodce po celém světě. Ve hře je bank v hodnotě 10 miliard dolarů.
V rozhovoru pro server listu Guardian Thomas Ross prohlásil, že v roce 1992 vymyslel zařízení s názvem Electronic Reading Device (ERD), určené ke čtení a psaní s podsvícenou obrazovkou. Na důkaz svých slov předložil tři nákresy svého vynálezu a žádost o patent z roku 1992, přičemž první iPhone spatřil světlo světa až 29. června 2007.
Podstatný problém pana Rosse bude ovšem nejspíše v tom, že jeho nápad zůstal v důsledku neexistence financí pouze v papírovém stádiu. Navíc nebyl schopen uhradit ani patentové poplatky, takže v roce 1995 bylo ERD zařazeno patřičným úřadem do kategorie opuštěných patentů, na které se nevztahuje ochrana. Přesto se Ross hodlá soudit s Apple, neboť má pocit, že byla porušena jeho autorská práva. Svou obžalobu opírá zejména o tvrzení Steva Jobse, který neměl problém na veřejnosti přiznat, že si jeho společnost nedělala s kopírováním cizích nápadů nikdy těžkou hlavu.
Loni na jaře oslovil Rossův právník přímo šéfa Apple Tima Cooka s žádostí o zastavení prodeje všech modelů využívajících „jeho“ ERD. Dostalo se mu vcelku pochopitelné odpovědi, že donedávna ještě nejcennější firma planety takto neučiní, neboť neexistuje podobnost mezi vynálezem pana Rosse a produkcí Apple. A tak podal Thomas Ross na Floridě žalobu, ve které požaduje od Apple deset miliard dolarů jako odškodné. K tomu by se ještě firma s nakousnutým jablkem v logu měla vzdát všech patentů odvozených od ERD.
Všeobecně panuje názor, že Thomas Ross nemá ani minimální šanci na úspěch. Už proto, že, když Apple porazilo v rámci jiného patentového sporu giganta Samsung, bylo ve hře „pouhých“ 600 miliónů dolarů. Kromě toho nemá žalující strana v rukou nic více, než pár starých nákresů. Ross však asi věří na zázraky.