Počítačům i telefonům hrozí zpomalení

Konec roku byl pro majitele starších iPhonů nepříjemný zjištěním o úmyslném zpomalování jejich telefonů. Na Apple se snesla velká kritika a řada žalob, které mají, zejména ve Spojených státech, značnou naději na úspěch. Nyní čeká něco podobného miliardy uživatelů počítačů, tabletů i telefonů, jež jsou vybaveny čipy firem Intel, Advanced Micro Devices (AMD) a ARM Holdings.

Bezpečnostní experti společnosti Google odhalili závažné bezpečnostní nedostatky u čipů vyráběných firmami Intel, Advanced Micro Devices (AMD) a ARM Holdings. Čipy společnosti Intel podle serveru BBC využívá v celém světě zhruba 80 procent stolních počítačů a 90 procent přenosných počítačů, u těch ostatních jsou pak zpravidla čipy AMD. Čipy s logem ARM je pak osazeno obrovské množství chytrých telefonů různých výrobců a značek.

Experti objevili u čipů dvě různé slabiny. Čipů společnosti Intel se týká bezpečnostní problém nazvaný Meltdown. Hackerům umožňuje obejít hardwarovou bariéru mezi aplikacemi spuštěnými uživatelem a pamětí počítače. Hackeři tak teoreticky mohou v této paměti číst a krást například přístupové údaje v podobě hesel. Podobně jsou na tom i čipy AMD a ARM, s ohledem na odlišnou příčinu se tato slabina označuje Spectre.

O odhalení těchto závažných bezpečnostních problémů informoval jako první technologický server The Register. Zároveň uvedl, že odstranění těchto závad zpomalí čipy Intelu až o 30 procent. Podle vyjádření společnosti Intel by však případné dopady na výkon počítačů neměly být pro běžné uživatele významné a časem by měly být zmírněny. O tom však řada odborníků pochybuje. Problémy by měly být vyřešeny během velmi krátké doby a zpravidla budou spočívat v zákaznické aktualizaci firmware. Pak bude možné reálně zhodnotit jejich dopad.

S touto kauzou se však pojí ještě další velmi zajímavý příběh, který lze vnímat jako zásadní morální poklesek, manažerské selhání a možná i trestný čin. Obecně platí, že závěry expertních bezpečnostních analýz jsou v případě zjištění zásadních nedostatků nejprve, s časovým předstihem několika týdnů či měsíců, v tichosti sděleny výrobcům, aby měli možnost chyby napravit a předejít jejich zneužití. Tuto informaci však podle všech zjištění zneužil ve svůj osobní prospěch generální ředitel společnosti Intel Brian Krzanich, který v obavě před reakcí trhu prodal všechny své akcie společnosti Intel v odhadované hodnotě 21 milionů dolarů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 4.1.2018

Intel AMD ARM Brian Krzanich

Další články