Sir. Jonathan Ive: To nejlepší teprve přijde

Sir. Jonathan Ive má ve svém portfoliu jako šéf designér Apple mimo jiné iPod, iTouch, iPhone, iPad, iOS a celou řadu MacBook. Po odchodu šéfa Steva Jobse má být hnacím motorem slavné společnosti.  A Jony, jak se siru Jonathanovi říká mezi prostým lidem, na to určitě má.

Proslýchá se, že jako jediný designér měl v Apple vlastní kancelář. Senior Vice Presidentem průmyslového designu se stal v roce 1997, přičemž do Apple nastoupil v roce roce 1992. Nejbližší názorový souputník otce zakladatele Steva Jobse. Do vývojového centra, ve kterém pracuje spolu s patnácti designéry z Japonska, Anglie, USA, Austrálie a Nového Zélandu, má přístup jen několik top manažerů. Vlastní děti, přesněji řečeno dvojčata, mají v tomto ohledu smůlu, prostor ovládaný tatínkem je jim zatím stále zapovězen. V březnu letošního roku řekl v rozhovoru pro Time, že se nacházíme na počátku pozoruhodné doby. Dodal, že přes dosažené úspěchy stále doufá, že to nejlepší ho teprve čeká a věří v oživení řemesla.

Před deseti lety byl BBC vyhlášen nejvlivnější osobností britské kultury. V roce 2008 ho list Daily Telegraph vyhlásil nevlivnějším Britem v Americe. Oceněními nešetřila ani nejvlivnější instituce Anglie, tedy Buckinghamský palác. V roce 2006 byl Jony Ive vyznamenán Řádem britského impéria a o šest let později získal titul rytíře. Výčet jeho dalších ocenění je nekonečný.

Inspiraci hledá mimo jiné v automobilech. Vzhledem k tomu, že v Apple docela slušně platí, nemusel se při  pořizování vozového parku držet při zemi. Vlastnil bondovský Aston Martin  DB9, poté přišla na řadu další ikona anglického automobilového průmyslu Bentley. A jak se nechal muž, který má vést Apple k nejvyšším metám, slyšet, kromě majestátnosti a rychlosti ho v případě vozů zmiňovaných značek fascinovaly a fascinují inovativní metody, schopnost a odvaha pracovat s novými materiály. Díky tomu se v produkci Apple objevila uhlíková vlákna či hliník.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 13.8.2014

Aplle

Další články