Anglická vína se hlásí o slovo! A nejsou laciná!

Přestože je Anglie mnohem více než s vínem spojována s ciderem, pivem a skotskou whisky, není vyloučeno, že se v blízké budoucnosti bude v souvislosti s hrdým Albionem hovořit rovněž o vínu.

Ačkoli se vyřčená prognóza může zdát přehnaně optimistická, neboť  v Anglii, na rozdíl od slunce nechybí révu devastující vlhkost a plísně, stoupá monarchie na vinařském žebříčku strmě vzhůru. Šumivá vína z hrabství Sussex či Kent již nabyla patřičné proslulosti, o slovo se hlásí i vína z kategorie tichých.

Podle magazínu Forbes se v současné době na území království nachází 522 vinic o celkové rozloze cca 3 000 hektarů, vinice obhospodařuje 164 různých vinařství. Tato během loňského, mimořádně povedeného roku, vyprodukovala 15,6 milionu lahví.  Osm procent z celkové produkce jde na export. Vzhledem k tomu, že křídové podloží je v Anglii velmi blízké tomu z Champagne, můžete v nejluxusnějších britských restauracích narazit na vína, na jejichž lahvích se dočtete, že byla vyrobena Méthode Britanique či Méthode Anglaise.

Přestože anglická vína zatím nedosahují věhlasu francouzské či italské konkurence, co se cen týče, mohou zdatně konkurovat i zavedeným producentům. Jak informuje server www.telegparh.co.uk, představoval před časem anglický výrobce šumivých vín Neytimber v londýnském hotelu Ritz nová vína. Za láhev bílého z roku 2009 požadoval 150 liber (cca 4 500 korun), rosé z roku 2010 vyšlo na 175 liber. Pro srovnání, ve stejném hotelu pořídíte Krug Grande Cuvée za 135 liber, Dom Perignon 2009 stojí 140 liber.  

Další články