-
Nejsem dokonalý, ale snažím se. Můžu bojovat s každým a taky můžu každého porazit
-
V Londýně 2012 získal olympijskou zlatou medaili a poté se stal i držitele Řádu britského impéria
-
Joshua se probil do historie boxu a zajistil si zlatou budoucnost mistra světa těžké váhy.
-
Takovéto údery rozhodují zápasy
-
Respekt k soupeři rozhodně Joshuovi cizí
-
Co se profesionálního ringu týče, hovoří Joshuova bilance 19 zápasů ukončených před limitem a nula na kontě proher či remíz jasnou řečí.
Anthony Joshua: Není dokonalý, ale snaží se!
V sobotu 29. dubna se v na poměry těžké váhy mimořádně atraktivním zápase stal novým mistrem světa v boxu Anthony Joshua (1989). Přesněji řečeno, sedmadvacetiletý Brit obhájil titul světového šampióna IBF a zároveň vybojoval pásy vážené organizace WBA a nepříliš významné IBO. Je otázkou, zdali se v případě Anthony Joshuy zrodil nový boxerský fenomén úrovně v profi ringu nikdy neporaženého krajana Lennoxe Lewise, nebo jeden z mnoha šampiónů?
Vzhledem k tomu, že se boxovalo v londýnské Wembley a jedenačtyřicetiletý Vladimir Kličko byl ve druhé polovině souboje opravdu nevídaně bit, má vlivný britský list Sunday Times vcelku pochopitelně jasno: „Joshua se probil do historie boxu a zajistil si zlatou budoucnost mistra světa těžké váhy.“ Sám Anthony, který povstal v šestém kole po Kličkově přesném direktu takřka z mrtvých a podle řady expertů nakonec slavil vítězství díky Vladimirově neochotě soupeře dorazit, se drží takticky při zemi: „Nejsem dokonalý, ale snažím se. Můžu bojovat s každým a taky můžu každého porazit,“ prohlásil umně po zápase.
Jak již bylo napsáno v úvodu, zatímco předchozího pokořitele Vladimira Klička, v poslední době kokainem a depresemi zmítaného Tysona Fuhryho, nebral nikdo až tak moc vážně, v souvislosti se spanilou jízdou Anthony Joshuy profesionálním ringem se naskýtá možné srovnání s krajanem Lennoxem Lewisem. Nutno říci, že v případě touhy vyrovnat se jednomu z nejlepších a nejchytřejších boxerů všech dob, se musí sympaťák Anthony hodně snažit. V amatérském ringu ve srovnání s Big Lennoxem dvakrát nezářil. V roce 2011 prohrál ve finále MS v Baku s domácím bijcem Madžidovem. A zatímco Lennox Lewis, v té době ještě v barvách Kanady ve finále olympiády v Soulu 1988 doslova utloukl jednoho z budoucích mistrů světa těžké váhy Riddicka Bowea, je veřejným tajemstvím, že Joshua vyhrál domácí olympiádu v Londýně díky vysoce nadstandardní „péči“ rozhodčích.
Co se profesionálního ringu týče, hovoří Joshuova bilance 19 zápasů ukončených před limitem a nula na kontě proher či remíz jasnou řečí. Na druhé straně, byl přece jen poněkud uvadající Vladimir Kličko, prvním Joshuovým soupeřem z kategorie top. Tato skutečnost sama o sobě vypovídá o dlouhodobé nepříliš valné kondici těžké váhy, která může s nostalgií vzpomínat na časy velkých, ale opravdu velkých šampiónů Rocky Marciana, Muhammada Aliho, Joe Fraziera, George Foremana, Larry Holmese Evandera Hollyfielda, Mika Tysona a právě Lennoxe Lewise. Ostatně, posledně jmenovaný odcházel do boxerského důchodu se skalpy super tria Hollyfield, Tyson, Vitalij Kličko.
Stejně tak ovšem nelze Anthony Joshuu, držitele Řádu britského impéria, který v mládí holdoval marihuaně a musel proto vykonávat veřejně prospěšné práce, vinit z nedostatku mimořádných soupeřů. I v tomto případě platí, že se historie neptá. Ať tak či onak, souboj s exšampiónem křížové váhy Kubratem Pulevem z Bulharska, kterého poslal Vladimir Kličko do nemocnice, zvládne Anthony v rámci případné povinné obhajoby během několika mála kol. Bez větších obtíží by měl rovněž ustát souboj s Tysonem Fuhrym, byť v případě Ira z Manchesteru jeden nikdy neví. Nicméně je otázkou, jak dopadne případná odveta s Vladimirem Kličkem, na kterou se ukrajinský bijec připraví nejspíše zejména po taktické stránce mnohem lépe, než na souboj ve Wembley?
Jak už tomu bývá ve světě profi boxu zvykem, mimořádně dobře rozehranou hru Anthony Joshuy bude řídit jeho manažer. Eddie Hearn sice zatím nedosáhl věhlasu Dona Kinga či Boba Aruma, jeho dosavadní Anthonyho usměrňování je však důkazem toho, že se jedná o muže velkých manažerských kvalit. Pravda, jeho tvrzení, podle kterého je Joshuova marketingová hodnota 50 milionů liber na zápas, tedy více, než polovina částky, kterou kasíroval Floyd Mayweather za zápas s Manny Pacquiaem, mírně nadnesené, nikoli však do budoucna zcela nereálné. Eddie Hearn totiž hodlá zacílit prostřednictvím svého svěřence na Čínu a USA se snahou o vytvoření globální superstar. Za tímto účelem by ovšem musel Anthony Joshua podstoupit utkání s nevyzpytatelnými ranaři Deontey Wilderem (USA, skóre 38:0), či Josephem Parkerem (Nový Zéland, 22:0). Jak vidno, nedostatku výzev se nový král těžké váhy obávat opravdu nemusí.