Barcelona shání zdroje na Messiho výplatu
Přestože patří FC Barcelona mezi nejlepší a nejmovitější kluby světa, musí její management pečlivě počítat. V létě 2018 totiž končí smlouva hvězdě s pořadovým číslem jedna Lionelu Messimu a udržení hvězdného Argentince nepochybně řádně provětrá klubovou kasu.
Management Barcelony to nemá jednoduché. Na základě přísně střežených regulí totiž může vynakládat na platy svých hráčů maximálně 70% veškerých příjmů. Podle dostupných zdrojů má katalánský velkoklub pro letošní ročník rozpočet 695 milionů euro, což se v přepočtu rovná 19 miliardám korun. Jak praví jednoduchá matematika, 70% z této částky činí cca 13,6 miliardy. Na české poměry se jedná o neskutečné peníze, nicméně je nutno vzít v potaz, že pouze platy tří největších hvězd, tedy Messiho, Neymara a Suáraze „pozřou“ téměř 10% této částky. Messi totiž bere ročně 21,2 milionu euro, jeho hvězdní parťáci mají srovnatelně po 10 milionech euro. Kromě toho, jak Neymar, tak Suárez uzavřeli smlouvy do roku 2021 a jejich platy jsou tudíž konstantní.
„Nechce se mi věřit tomu, že by Messi souhlasil z jakési vděčnosti s nižším platem a Barcelonu si bez Messiho nejde dost dobře představit,“ soudí jeden z nejžádanějších českých fotbalových agentů Pavel Zíka ze společnosti Global Sports Agency. „Obě strany vědí, že Messimu bude v době konce smlouvy s Barcelonou třicet, ale bude vždy mimořádně žádaným zbožím. Pokud ne v Evropě, tak určitě v Číně, která dělá vše pro to, aby zbláznila a možná vykolejila fotbalový trh.“
Pakliže tedy bude chtít vedení FC Barcelona Messiho udržet, bude muset navýšit příjmy, a to buď prostřednictvím sponzorů, nebo prodejem hráčů. V prvním případě byl učiněn důležitý krok, neboť od příštího ročníku vstoupí v platnost nejvyšší sponzorská smlouva v historii sportu, japonská společnost Rakuten zaplatí Barceloně za reklamu v přepočtu 1,5 miliardy korun.
Mimochodem, přestože činí průměrný plat fotbalisty FC Barcelona v přepočtu 190 milionů korun ročně, v Mourinhově Manchesteru United jsou na tom hráči ještě lépe.