-
Aukce přitahují i české investory a sběratele umění
-
Obraz Série C I. od Františka Kupky byl vydražen v pražském Mánesu za 62 miliónů korun
-
Druhé místo mezi v žebříčku českých aukcí zaujímá Kupkovo dílo Tvar modré
-
Politik a podnikatel Tomio Okamura se zaměřuje především na poválečné umění a svou vášeň neskrývá
Loni se v Česku vydražily obrazy za miliardu korun
Přestože pánové Pavel Tykač, Daniel Křetínský či Tomio Okamura nejspíše nepatří mezi velké přátele, mají několik společných vášní. Vedle schopnosti prosazovat své názory a generovat nemalé finanční prostředky, je spojuje mimořádně kladný vztah k výtvarnému umění a úspěšným investicím do obrazů.
Zatímco však prvně dva jmenovaní preferují anonymitu a jejich sbírka výtvarných děl zůstává veřejnosti utajena, poslanec Okamura, který se zaměřuje především na poválečné umění, svou vášeň neskrývá. V jeho sbírce, která občas putuje i po světě, naleznete díla mistrů Boštíka, Kintery, Kolíbala či Malicha. A jak se nechal Tomio Okamura slyšet, nakupuje plátna v řádech milionů korun, přičemž jejich zhodnocení je násobné.
Konkurence mezi movitými podnikateli a sběrateli v jedné osobě zapříčinila i loňský nemalý vzestup cen obrazů. Během uplynulého roku byla poprvé v rámci tuzemských aukcí překonána hranice jedné miliardy korun. Dražbám 2016 vévodil prodej obrazu Františka Kupky Série C I., který se vydražil v pražském Mánesu za 62 milionů korun. V žebříčku českých aukcí výtvarných děl tak sesadil s prvního místa další Kupkovo dílo s názvem Tvar modré.