Escape to Nature: Od dívek k útěkům

Na konci devadesátých let studoval dnešní úspěšný režisér dokumentárních filmů, kameraman, fotograf, instruktor potápění a námořní kapitán v jedné osobě Libor Špaček v New Yorku fotografii. Svým specifickým pojetím uměleckých aktů se záhy prosadil i na poli reklamy.

Od dívek k útěkům

Fotografie křivek ženských těl totiž pořizoval netradičně, pod vodní hladinou. Výsledkem jeho snažení je velmi povedená kolekce „Underwater Fine Art Nudes“. Její první snímky vznikly v roce 2002, kolekce se poté rozrostla o desítky velkoformátových fotografií, které vystavuje a publikuje po celém světě.

Dívkám pod vodou se ovšem od roku 2008 dostává čím dál menšího prostoru. Od té doby je totiž Libor prakticky permanentně na „útěku“. Se svou pracovní i životní partnerkou Petrou Doležalovou věnuje prakticky veškerý čas a úsilí realizaci rozsáhlého projektu „Escape to Nature“. Ten se skládá, jak ostatně označuje název, z útěků do přírody. „Petra se mnou kdysi dělala rozhovor do nějakého časopisu, bavili jsme se o mých cestách a zážitcích. Řekla mi, že taky fotí, tehdy ale preferovala sever, zatímco mě baví hlavně Indický oceán a Pacifik. Nakonec jsem se dozvěděl, že by to chtěla zkusit s focením pod vodou, ale nezná žádného instruktora potápění. Tak jsem jí vysvětlil, že jeden stojí shodou okolností před ní ",  vzpomíná Libor Špaček. „Před první větší akcí jsme se dohodli na společné cestě na ostrovy v Indickém oceánu, že, kdyby to Petře pod vodou nešlo, udělá spoustu fotek nahoře. Chytila se ale na první pokus, k tomu píše texty a komentáře.“

První útěk dvojice Špaček – Doležalová směřoval v roce 2008 na Mauricius. Jednalo se o logickou volbu, ostrov nabízel dokonalou přírodu, přátelské domorodce, mimořádně barvitý podmořský svět.  Po návratu následovala výstava velkoformátových fotografií. Zároveň se s pomocí přátel zrodil dokumentární film „Útěk na Mauricius.“ Shodou okolností se v době ukončení prací na dokumentu konal v Karlových Varech Mezinárodní festival turistických filmů známý jakou Tourfilm. „Kamarádi nás přesvědčili, že náš film nevypadá vůbec špatně, takže jsme se přihlásili do soutěže. Nevím, jestli to bylo pouze díky obrazovému materiálu, nebo rozhodla dokonalá muzika Michala Pavlíčka, ale získali jsme druhou cenu, což se zároveň rovnalo ceně za nejlepší český film na festivalu,“ říká Libor. Tím ovšem spanilá cesta našeho páru neskončila, na úspěch z Karlových Varů totiž navázal celosvětový Oskar za krátký film „Podmořská opera“ z Mezinárodního festivalu krátkých filmů v Anglii. Od té doby se roztrhl s domácími i mezinárodními cenami z prestižních festivalů pomyslný pytel, do dnešního dne jich na konto Libora s Petrou přibylo osmatřicet!

...Útěk na Mauricius zhlédnete na www.ceskatelevize.cz

Další články