Escape to Nature: Smělé plány
Libor Špaček a Petra Doležalová, motivovaní i spoustou cen z prestižních festivalů z celého světa, stále aktivně připravují další dokumenty do série Escape to Nature.
Časy se, bohužel, mění
Jako fotograf staré školy, který se kdysi učil fotit na diapozitivy, nepatří Libor mezi digitální „kropiče“. Spoušť se snaží zmáčknout v okamžiku, kdy je přesvědčen o nezbytnosti záběru. Pravda, chybička se občas vloudí, naštěstí žijeme v dobách, kdy je technika na patřičné úrovni, například kamery průběžně nahrávají slow motion. „Před časem běžely v televizi naše útěky na Mauricius, Tahiti a Svatou Lucii. Když jsem se díval na Mauricius, cukaly mi koutky. S Petrou jsme si říkali, že s odstupem času je vidět posun kvality filmů,“ tvrdí dnes s úsměvem.
Cílem 52 minut dlouhých dokumentů jsou především záběry podmořského světa, které zabírají více, než třetinu celkové stopáže. Práci na těchto filmech považuje za důležitou a přínosnou, neboť časy se mění. V tomto případě bohužel k výrazně horšímu. „Na některá místa se vracím potápět po deseti letech. Pokaždé je to trochu depresivní. Najednou zjišťuji, že během času zmizely korály, tím pádem automaticky mizí ryby a s nimi podstatná část podmořského světa.“
Přestože Libor s Petrou tvoří sehraný pár, čas od času dojde i na dramatické situace. Tyto však naštěstí zatím nepramení z jejich dlouhodobého společného pobytu na přece jen relativně malém prostoru ostrůvků, nebo plavidla. Navíc nemalou část dne tráví společně pod vodou, kde se nemluví.
Hned při prvním společném natáčení na Mauriciu Libor při výstupu na loď konstatoval, že v důsledku souhry okolností (velké vlny, nepřipevněné schůdky k lodi, starost o partnerku a techniku) zůstal v potápěčské rukavici článek jednoho z prstů. „Ruku jsem zabalil do ručníku a vyrazili jsme do místní nemocnice. Doktor mi řekl, že je to dobré, rána se začistí a hotovo. Byť mi nebylo zrovna nejlépe, razantně jsem protestoval, poukazujíce na to, že mám zbytek prstu v rukavici a mával s ní nad hlavou.“ Názorná ukázka a sveřepost, se kterou se Libor bránil ztrátě, byť pouze jednoho článku prstu, zabrala. „Doktor mi řekl, že na něco podobného sice nejsou uzpůsobeni ale na druhé straně ostrova, zhruba dvě hodiny cesty, je soukromá klinika, kde by to měli zvládnout. Nakonec jsme tam dorazili, plastický chirurg ponořil část prstu do fyziologického roztoku a za dvě hodiny mě vezli na operaci. Ráno jsem se probudil a prst byl zpět na svém místě.“
Smělé plány
V době našeho rozhovoru vyjednávali Libor a Petra s novým distributorem prodej práv na sérii Escape to Nature do prestižních televizních kanálů včetně Discovery Channel. Po dokončení šestého dílu bude totiž k dispozici kompletní série, která pro nákupčí televizních kanálů představuje ještě lépe obchodovatelné zboží, než jinak žádané jednotlivé díly.
Co se dalších přání týče, Libor plánuje útěk na delší dobu. Rád by se věnoval podrobnějšímu zkoumání podmořského světa a zůstal delší dobu na katamaránu. Tím by odpadla nezbytnost trávit desítky hodin v letadle a vypravovat kargo. Kromě toho by plavidlo sloužilo na komerční bázi k přepravě zájemců, kteří by se mohli účastnit vzniku dalších dokumentů. Zájem o spolupráci mají i biologové a organizace na ochranu podmořského světa.
Libor také uvažuje dostat další slečnu pod vodu a vrátit se tak ke kořenům své tvorby – uměleckým aktům. Letos to, vzhledem k nabitému programu, nevyjde, ale příští rok se určitě kolekce Underwater Fine Art Nudes rozšíří o další kousky.