Korupčníci z FIFA
Fotbal je plošně poznamenán mnoha korupčními aférami. Teď zasáhla i nevyšší patro kopané, Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA.
Ve středu ráno, den před zahájením volebního kongresu v Curychu, zadrželi švýcarští policisté na žádost americké justice sedm vysokých funkcionářů FIFA. Ti jsou spolu s dalšími sedmi osobami obviněni z rozsáhlé korupce, které se dopouštěli od devadesátých let do současnosti.
„Obvinění využívali svého vlivu k získávání úplatků. Dělali to znovu a znovu, rok za rokem, turnaj za turnajem,“ řekla ve středu americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynch.
Obvinění, včetně viceprezidentů FIFA Jeffrey Webb a Eugenio Figueredo, za značné úplatky ovlivňovali volby pořadatelských zemí i samotné volby prezidenta FIFA, jakož i přidělování vysílacích a marketingových práv. Souběžně s vyšetřováním americké justice se Švýcaři zabývají možnou korupcí při přidělování mistrovství světa 2018 Rusku a 2022 Kataru.
V reakci na tyto události předseda Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini vyzval před páteční volbou stávajícího prezidenta FIFA Seppa Blattera, jež tuto pozici zastává nepřetržitě od roku 1998, aby již nekandidoval. Když Blatter odmítl, vybídl k podpoře jeho protikandidáta, jordánského prince Alího bin Husajna. Proti Blatterovi se v místě konání kongresu konaly i protesty, anonym dokonce vyhrožoval v době voleb bombou.
Přes odpor Evropy se však za Blattera postavila Afrika a Asie, jež z jeho pozice značně těží. A protože každá země má bez ohledu na své fotbalové výkony, vyspělost, počet hráčů či počet soutěží, jeden hlas, v prvním kole volby se povedlo Blatterovi získat 133 hlasů, zatímco Bin Husajn jich získal jen 73. V prvním kole je zapotřebí dvoutřetinová většina, ve druhém však stačila prostá většina. Bin Husajn tedy porážku uznal a před druhým kolem odstoupil.
Korupčník a kmotr fotbalu Blatter nebo podle druhého tábora, poškozený, bude stát včele FIFA další čtyři roky, pokud dříve nepadne i on do rukou justice. V čem tkví jeho moc? Za svého působení, jako obratný diplomat, dostal do fotbalu obrovské množství peněz. V posledních letech roční příjmy přesáhly miliardu dolarů, za což mu patří obdiv. Část peněz putuje na rozvoj fotbalu a podporu národních asociací, z čehož však žije většina hlasujících funkcionářů v Africe a Asii. Takže jednoduše se to dá shrnout, něco za něco.