Když dinosauři přepisují dějiny
Pouhý jeden víkend stačil Jurskému světu, pokračování Jurského parku, k tomu, aby vydělal rekordních 512 miliónů dolarů. Dinosauři tak přepisovali dějiny.
Vůbec poprvé v historii se totiž podařilo některému filmu překročit hned první víkend po uvedení do kin hranici půl miliardy vydělaných dolarů. Nejblíže byl metě 500 miliónů USD poslední díl Harryho Pottera, který dosáhl hranice 483 miliónů dolarů za otevírací víkend, k úctyhodné cifře se pak ještě přiblížili Piráti z Karibiku, Iron Man a Avengers. Mimochodem, když se objevil první díl Jurského parku v roce 1993, znovu se přepisovala historie. V tomto případě k tomu ovšem stačilo překročit v průběhu otevíracího víkendu v té době magickou hranici 50 miliónů dolarů.
Jak se shodují snad všechna média, producentovi Stevenu Spielbergovi se jednoznačně vyplatila sázka na osmatřicetiletého režiséra Colina Trevorrowa. Přitom rodák ze San Franciska předtím natočil jen nezávislou komedii Vlastní zbraň podmínkou. Vstup do první ligy filmového byznysu tak vyšel Colinovi na podtrženou jedničku.
Jurský svět navazuje na tragický konec snu excentrického milionáře Johna Hammonda, který se udál před dvaceti lety, když chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace.