Když se Lego prodraží
Podle serveru Gear Patrol, jedním z receptů, kterak přežít v karanténě Covid-19 bez větší psychické újmy, je práce se stavebnicí Lego. Člověk se vrátí o desítky let zpět, zapomene na aktuální trable. Někdy se ovšem může zábava prodražit.
Stačí se podívat na server wealthygorilla.com, který přináší seznam aktuálně nejdražších stavebnic, jejichž historie se začala psát v roce 1947. Právě tehdy se totiž do té doby výrobce dřevěných hraček O. K. Christiansen, rozhodl vyměnit dřevo za plast. Za další dva roky firma Lego vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky.
Vůbec nejdražší stavebnicí je HC Andersen´s Clumsy Hans z roku 2015. Jak napovídá název, je stavebnice věnována dánskému spisovateli, specialistovi na pohádky. Na ceně 7 375 dolarů se podepsala především sběratelská hodnota. Lego bylo totiž vyrobeno v edici 80 kusů. Po zaplacení patřičné zálohy je ovšem možno si další exemplář objednat.
Na druhém místě je Ultimate Collector´s Millennium Falcon. Za 5 300 dolarů se stanete majitelem lega vyrobeného na počest hvězdné ságy Star Wars. S počtem 5 714 dílů se jedná o druhé největší lego na světě, lépe je na tom pouze Taj Mahal s 5 900 díly. Součástí stavebnice jsou postavičky Obi – Wan Kenobi, Chewbacca, princezny Leie, Luka Skylwater a Han Solo.
Třetí místo drží díky ceně 4 276 dolarů béžovo- žluto- červená TMNT Antonio´s Pizza – Rama z roku 2012. Jedná se o ze stavebního hlediska nekomplikovaný kus, po kterém ovšem prahnou sběratelé z celého světa.
Součástí první desítky nejdražších stavebnic Lego na světě jsou dále: Piper Airplane (4 016 USD), Han Solo On Tantaun (3 156 USD), Taj Mahal (2 865 USD), Legoland Train (2 750 USD), LECA Automobile (2 350 USD), Grand Carousel (2 300 USD), Yoda Wearing „I Heart NY Shirt“ (2 275 USD).