Byznys a umění
Ostré lokty ve světě byznysu na straně jedné, na straně druhé kladný vztah k modernímu umění. Ano, i tato kombinace je možná. Důkazem toho je Daniel S. Loeb (1961).
Podle listu New York Magazine je majitel proslulého hedgeového fondu „Third Point“ mimořádným specialistou na kupování problémových společností, jejich restrukturalizaci a následné uvedení do ziskuschopného stavu. Důkazem jeho podnikatelských kvalit je portfolio v hodnotě 14 miliard dolarů, přičemž samotný osobní majetek Loeba se odhaduje na cca 1,5 miliardy dolarů. Na hocha, který sice vydělal na univerzitě v Columbii 120 000 dolarů, ale záhy o ně díky špatným investicím přišel, slušný výkon. V roce 1995 si půjčil peníze svých přátel, založil investiční fond a rozjel opravdu velký byznys. Své finance investuje mimo jiné do moderního umění, podle „Art News“ patří mezi 200 nejvýznamnějších sběratelů současnosti.
Zatímco majitel „Third Point“ dumá nad budoucností své sbírky, další magnát 83letý producent a sběratel Jerry Perenchio má v tomto ohledu jasno. Sbírku 47 impresionistických a modernistických děl, mezi kterými nechybí Monet, Picasso či Cézanne, odkázal Muzeu umění v Los Angeles.