Nejbohatší kuchař světa A. Wong vydělal přes miliardu dolarů
Přestože čeští restauratéři neprožívají v současné době ani zdaleka nejlepší časy, stále platí, že řemeslo, v tomto případě šéfkuchařské, má zlaté, či spíše milionové dno.
Stačí pohlédnout na stav financí nejzdatnějších králů hrnců a pánví. Tím vůbec nejbohatším je v Česku nepříliš známý Alan Wong, jehož majetek odhaduje server wealthygorila.com na 1,1 miliardy dolarů. K částce, která mistra gastronomie staví na úroveň takových celebrit, jakými jsou Paul McCartney či Michael Jordan, přišel díky své odvaze vsadit na Havaj. Alan Wong vlastní na ostrovech několik restaurací zaměřených na regionální kuchyň, před časem otevřel vlastní podnik v Japonsku. Svého času vařil v Bílém domě pro prezidenta Barracka Obamu, své názory na gastronomii prezentoval rovněž prostřednictvím pořadu Top Chef.
Na druhém místě je s odstupem v Česku naopak velmi známý Jamie Oliver, který doposud nastřádal 400 milionů dolarů. Začínal jako cukrář v restauraci Neal Street Antonia Carluccia, ve které získal patřičný cit a pochopení pro italskou kuchyni. Výsledkem je řetězec restaurací Jamie´s Italian. V praxi prokázal, že i v kuchyni platí: v jednoduchosti je síla, čímž si získal především přízeň dívek a žen.
Třetí je další Brit Gordon Ramsay. Přestože jeho restaurace získaly celkem šestnáct michelinských hvězd, aktuálně jich má v držení sedm, v naší vlasti naopak drsnému muži za plotnou pšenka nekvetla. Na začátku února 2009 v Praze skončila jeho restaurace Maze, k ekonomické prosperitě nepomohla ani tak exkluzivní lokace, jakou je pražský Hilton. V současné době kontroluje Gordon Ramsay, mimo jiné televizní hvězda první kategorie, majetek v hodnotě 220 milionů dolarů.
Mezi desítkou nejbohatších kuchařů je i jedna žena - americká průkopnice „rychlého a snadného vaření“ Rachael Ray nashromáždila jmění v hodnotě 80 milionů dolarů.