Nejbohatším sběratelem umění je Bernard Arnault
Jak pravil král pop artu Andy Warhol, je umění něco, čeho se můžeme zbavit, zatímco Karl Marx tvrdil, že umění je největší radost, kterou člověk dává sám sobě. Dosti paradoxně pak nejbohatší muži světa dávají budováním svým sbírek za pravdu zakladateli vědeckého komunismu, který razil zásadu, že proletáři všech zemí by se měli spojit a poté zatočit kapitalistům krkem.
Aktuálně nejbohatším sběratelem je Bernard Arnault, podle Forbes činí jmění ředitele luxusního konglomerátu LVHM 157 miliard dolarů. Muž, který se před časem zbavil vlastního tryskáče, aby tak ztížil ekologickým pomatencům možnost sledovat jeho cesty, tíhne k modernímu umění. Jeho sbírka obsahuje díla umělců jako Pablo Picasso, Yves Klein a Henry Moore. Bernard Arnault je zároveň významným mecenášem, muzeum současného umění v Paříži navržené americkým architektem Frankem Gehrym financuje jeho Louis Vuitton Foundation.
Na druhém místě je další bývalý nejbohatší muž světa, mexický magnát Carlos Slim Helú, aktuálně kontroluje majetek v hodnotě 61,4 miliardy dolarů. V průběhu bodování své převážně telekomunikačního říše se don Carlos pilně a systematicky věnoval své stále se rozrůstající sbírce umění, která v současné době obsahuje 66 000 položek. Její součástí jsou díla Fridy Kahlo, Auguste Rodina či Pierre – Auguste Renoira.
Přes 5000 uměleckých položek pak čítá sbírka dalšího francouzského boháče Francoise Pinaulta, zakladatel a majitel skupinu Kerring obchodující s luxusem má majetek v hodnotě 42,3 miliardy dolarů. O jeho schopnosti propojit svět byznysu a umění vypovídá koupě většinového podílu v aukční síně Christie´s, díky transakci je tak u zdroje. Základem sbírky jsou vyhledávání tvůrci jako Jeff Koons, Damien Hirst, Cindy Sherman a Cy Twombly. Jejich díla si lze prohlédnout ve dvou muzeích současného umění v Benátkách Punta della Dogana a Palazzo Grassi, jejichž otevření Francoise Pinault financoval.