Nejdražší irská whisky: Tekutá historie za 37 000 euro

Když v roce 1975 ukončila irská palírna Old Midleton nacházející se v hrabství Cork svou činnost, zmizelo neznámo kam několik sudů skvělé whisky. Po čtyřiceti pěti letech se sudy spolu se vzácným obsahem náhle objevily, první ochutnávka pak dopadla nad očekávání.

K premiérové degustaci whisky z palírny Midleton došlo v londýnské The Old Session House, degustoval se mok z roku 1974 z rašeliny a sladu, jehož tvůrcem byl tehdejší master destiler Max Crockett. Whisky byla prezentována v ručně foukané karafě vyrobené ve waterfordské sklárně. Zatímco procento alkoholu 51,2% zůstalo zachováno, 87% původního obsahu se během čtyř a půl desetiletí vypařilo. Sud tak nakonec vydal jen 48 lahví, čemuž odpovídá i cena 37 000 euro za kus. 

Pětačtyřicetiletá whisky uchvátila natolik, že slovy chvály nešetřila ani konkurence. „Jedná se o skutečně unikátní whisky. Vznikla v rámci tzv. inovačních zkoušek, degustujeme tak exkluzivní whisky, která nebyla a nebude nikdy vyrobena,“ řekl u příležitosti degustace Brian Nation, master destiler společnosti Irish Destillers, jejímž nejznámějším produktem je míchaná whisky Midleton Very Rare. „Vůně je o čerstvé rašelině, pak přichází zajímavý obrat v podobě citrusů, nejblíže je grapefruit. Díky zrání v sudech z třešňového dřeva zralý medový meloun v kombinaci s červenými bobulemi.“

Jak Brian Nation dále uvedl, chuť  historicky nejdražší irské whisky je „úžasně sladká.“ Chuti dopomůže delší čas ve sklenici, během kterého se obsah zahřeje na pokojovou teplotu a objeví další nepoznané chutě.  Svého kolegu pak doplnila archivářka společnosti Irish Destillers, Carol Quinn. „Hodně lidí hovoří o tekuté historii. Podle mého názoru právě tato whisky splňuje jako jedna z mála veškeré náležitosti nezbytné pro toto ocenění.“  

Další články