Nejdražší kytara historie stojí 2,7 milionu dolarů
Přestože praxí prověřené rčení hovoří o tom, že muziku tvrdí basa, nejrozšířenějším a nejpopulárnějším hudebním nástrojem je nepochybně kytara. Server wealthygorilla.com, přinesl seznam těch nejdražších.
Žebříčku vévodí Fender Stratocaster s názvem „Reach Out To Asia,“ který se v roce 2015 prodal za 2,7 milionu dolarů. Přes astronomickou cenu se jedná o běžnou kytaru Brayna Adamse, na kterou hrál kanadský rocker při svém asijském turné, podstatná část, jehož výtěžku šla na pomoc obětem ničivého tsunami z roku 2004. Přírodní katastrofa tenkrát připravila o život 230 000 lidí ze čtrnácti zemí. O konečnou částku se zasloužily autogramy slavných rockerů, mezi kterými nechyběli Keith Richards, Eric Clapton, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Mark Knopfler, Angus Young, Ritchie Blackmore…
Na druhém místě se umístila akustická kytara Johna Lennona Gibson J-160 E z roku 1962. Stejný nástroj si přitom kromě Johna pořídil ve stejný den a na stejném místě za 161 britských liber i další člen The Beatles George Harrison. V roce 1965 po jednom z vystoupení liverpoolských brouků zmizela kytara neznámo kam, aby se objevila po letech. Nového, anonymního majitele našla za 2,4 milionu dolarů v roce 2014.
Pomyslný bronz bere v kategorii nejdražších kytar světa bílý Stratocaster. Kytara se zapsala do dějin díky neopakovatelnému výkonu Jimi Hendrixe na festivalu Woodstock 1969. V roce 1998 se stal majitelem nástroje za dva miliony dolarů spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Po jeho smrti v říjnu 2018 skončila kytara v Allenově muzeu v Seattle.