Oscar versus peníze
Nejlepším filmem roku je Birdman, herecké kategorie ovládla zkušená Julianne Moore a mladý hoch Eddie Redmayne. 87. ročník udílení slavných Oscarů je tak dnes již minulostí. LuxuryGURU se ovšem v souvislosti s nejprestižnějšími cenami filmového průmyslu podíval blíže na spojení umění a byznysu.
Komerčně nejúspěšnějším oscarovým filmem historie je Avatar (2009) režiséra Jamese Camerona. Vůbec první trojrozměrné dílo sice nevyhrálo žádnou z nejprestižnějších kategorií, tři Oscary (kamera, výprava, vizuální efekty) ale mají svou nezpochybnitelnou hodnotu. Film, který lze nazvat fenoménem doby, vydělal na tržbách takřka tři miliardy dolarů. Pravda, režisér disponoval rozpočtem 750 miliónů dolarů, každý z nich však dokázal investovat nadmíru výhodně.
Druhé místo mezi komerčně nejúspěšnějšími oscarovými filmy patří rovněž Jamesi Cameronovi. Jeho Titanic (1997) sice vydělal při rozpočtu 200 miliónů dolarů „pouhé“ dvě miliardy, zato si odnesl dvanáct Oscarů, včetně cen za Nejlepší film a Režii. A to ještě neproměnil tři nominace.
Mezi nejúspěšnější oscarová díla se vešel rovněž závěrečný díl mimořádně úspěšné fantasy trilogie Pán prstenů: Návrat krále (2003), režiséra Petera Jacksona. Jedná se první film z kategorie fantasy, který získal Oskara v kategoriích Nejlepší film a Režie, celkově byl oceněn jedenácti soškami. K tomu inkasoval na tržbách téměř 1,2 miliardy dolarů.