Podle znalců není obraz za 450 mil. USD dílem žádného mistra
Jedná se přitom o nejdražší výtvarné dílo historie Salvator Mundi, za jehož nezpochybnitelného autora byl až doposud považován Leonardo da Vinci. Vzhledem k tomu, že celou kauzu komentuje vlivný list Art Newspaper, nelze vyloučit, že na každém šprochu může být pravdy nejen trochu.
Zvláště pak, když se výstava pod názvem „Leonardo a kopie Mony Lisy, nové přístupy k ateliérovým praktikám umělce,“ koná v tak respektované instituci jakou je bezpochyby madridské muzeum Prado. Organizátorkou akce, která skončí v lednu příštího roku, je kurátorka Ana Gonzalez Mozo hovořící o tom, že výstava je „výsledkem ambiciózního výzkumného projektu, který muzeum Prado realizovalo s dalšími renomovanými institucemi, mezi kterými nechybí Musée du Louvre, Laboratoř molekulární archeologie na Sorboně a Národní galerie Londýn.“
Součástí výstavy je rovněž katalog, který dělí práce mistra na „Leonardova díla “ a „díla autorizovaná, která vznikla pod Leonardovým dohledem,“ přičemž Ana Gonzales řadí obraz Salvator Mundi do druhé kategorie.
Obraz se zapsal do historie v roce 2017, kdy byl prodán na newyorské aukci Christie´s za 450 milionů dolarů, zároveň se jednalo a jedná o nejdražší vydražené umělecké dílo. Záhy se pochopitelně vyrojily spekulace ohledně nového kupce a majitele - často se v této souvislosti skloňovalo jméno saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána. Nakonec vyšlo najevo, že obraz zakoupil saúdský ministr kultury Badr bin Abdullah a vystavil v Louvre Abu Dhabi.
O jeho zmizení a znovuobjevení byl posléze natočen zajímavý dokument The Lost Leonardo. Uvidíme, zdali filmaři nebudou mít v brzké době nový námět.