Projekt Calico: Není nač čekat!
Elixíru mládí se hned tak nedočkáme, řekli si podle všeho předseda představenstva Apple Arthur Levinson a spoluzakladatel Google Larry Page. Proto se oba úspěšní byznysmeni rozhodli spojit své síly v projektu, jehož cílem je posunutí hranice dlouhověkosti.
V loňském roce založená společnost je zkratkou „California Life Company“, zdrojem inspirace při volbě názvu pak moha být i kočka Calico známá svými sedmi životy. Firma sídlí na stejné adrese, jako Google, tedy v Mountain View, je nevelká a financovaná z privátních zdrojů. První fáze je postavena na procházení velkých databází dat, s cílem hledat a nalézt podnětné a originální pohledy na problémy zdraví a stárnutí. Po vytvoření vlastní databáze přijdou na řadu nové technologie a postupy, s jejichž pomocí budou nemoci léčeny novými způsoby.
Lary Page hovořil v této souvislosti o nádorových onemocněních. Podle onkologů je totiž jejich výskyt přímo úměrný zvyšování průměrného věku obyvatelstva. Ze statistického hlediska tak bylo v minulosti evidováno méně nádorových onemocnění, neboť jistá část populace se smrtelné choroby v důsledku přirozené smrti stářím nedožila. Jak však technologický guru uznal, ve zdravotnictví zabere postup od geniální myšlenky k prvním reálným výsledkům i několik desetiletí. Proto je nezbytné začít se zabývat těmito myšlenkami již dnes. Není nač čekat!
Jak tomu bývá v podobných případech zvykem, projekt Calico má své zastánce i odpůrce. První skupina hovoří o spojení dvou společností, které tvoří absolutní špičku svého oboru. A jak praví slogan Google, pokud se firma do něčeho pustí, dělá to jinak a ve velkém. A hlavně desetkrát lépe, než ostatní. Pesimisté pak hovoří o konkurenci ze strany farmaceutických gigantů, kteří investují do vývoje léků astronomické sumy. Dále dodávají, že statistiky sice o něčem vypovídají, úspěch v medicíně je ovšem postaven na znalostech řady vědních oborů.