Zdraví nad zlato a miliardy dolarů
Zdraví je tím nejcennějším, co máme. Zároveň se jedná o miliardový byznys. Alespoň to tvrdí magazín Forbes, který zveřejnil seznam největších boháčů z řad podnikatelů ve zdravotnictví.
Žebříčku vévodí Dilip Shangavi, hodnota jehož jmění se odhaduje na 12,8 miliardy dolarů. Bohatý Ind je majitelem společnosti Sun Pharma, kterou založil v roce 1983.
Na druhém místě je jihokorejský podnikatel Seo Jung – jin (11,9 miliardy dolarů). Spoluzakladatel a generální ředitel biofarmaceutické společnosti Celltrion vsadil svého času úspěšně na vývoj široké palety léků od rakoviny, přes chřipku po přípravky na léčbu artritidy.
Poslední místo na stupních vítězů uhájil Thomas Frist. Jr. (9,6 miliardy dolarů). Spolu s otcem začali v roce 1968 doslova od píky, dnes je majitelem společnosti Hospital Corporation of America spravující nemocnice a operační centra.
Nejbohatším obyvatelem starého kontinentu podnikajícím ve zdravotnictví je celkově pátý Ernesto Bertarelli (8,9 miliardy dolarů), švýcarský dědic společnosti Serono, jejímž hitem je lék Rebif na léčbu roztroušené sklerózy.
Investice do zdravotnictví lákají i české miliardáře, včetně našeho dlouhodobě nejbohatšího spoluobčana Petra Kellnera. Nebo také premiéra Andreje Babiše, zvaného král reprodukční medicíny. Zřejmě nejdále to v tomto směru dotáhl třinecký ocelářský magnát Tomáš Chrenek, jinak také rovněž majitel společnosti Agel provozující největší zdravotnickou síť v Česku a střední Evropě.
Podle údajů E15 Premium je Tomáš Chrenek devátým nejbohatším podnikatelem Česka a Slovenska disponujícím majetkem v hodnotě 22,1 miliardy korun. Pravda, většinu příjmů zatím generuje ocelářský byznys, zdravotnictví však v relativně krátkém časovém úseku přináší zisky v řádech stovek milionů korun.